Czym charakteryzują się rowery szosowe?

2019-01-02

O tym, że nie istnieje żaden uniwersalny model roweru, który byłby w stanie świetnie radzić sobie w każdych warunkach, wie każdy. Nie każdy jednak wie, ze modeli rowerów jest na prawdę wiele i ich konkretne specyfikacje potrafią zaspokoić nawet najbardziej wybredne co do wymagań rowerowych gusta, a jednym z bardziej jaskrawszych przykładów spełniania takich wymagających potrzeb są rowery szosowe.

Skąd ta nazwa?

Rower szosowy w swoim założeniu ma służyć do bardzo intensywnych i długotrwałych jazd treningowych, których z powodu pokonywanych odległości nie da się wykonać nigdzie indziej niż na drogach publicznych, najczęściej na szosach miedzy miastowych.

Rower ten swoją konstrukcją przystosowany jest zarówno do rozwijania bardzo dużych prędkości ale również do stabilności podczas jazdy. Rowerzysta na takim rowerze posiada bardzo charakterystyczną pochyloną sylwetkę, która niweluje opór powietrza dzięki czemu możliwe jest rozwijanie większych prędkości. Wpływ na to ma również bardzo wąskie i jednocześnie bardzo duże koło, które to cechy również predysponują ten typ roweru do prędkości, które są zwyczajnie nieosiągalne w innego typu rowerach.

Czy da się rowerem szosowym jeździć po mieście?

odpowiedz na to pytanie jest bardzo prosta – oczywiście, że się da. Tak samo jak sportowym samochodem da się jeździć na zakupy, tak samo rowerem szosowym można jeździć do pracy. Pytanie tylko , czy zakup tak zaawansowanego sprzętu do tak błahych potrzeb jest uzasadniony ekonomicznie, ponieważ dobrej jakości rowery szosowe potrafią mieć cenę nawet dobrej jakości samochodu osobowego.