rower górski

Charakterystyka roweru górskiego

16 grudnia 2022

Rower górski to specjalny rodzaj jednośladu przeznaczonego do jazdy po trudnym terenie, takim jak góry, pagórki, kamieniste ścieżki czy leśne drogi. Rower tego typu charakteryzuje się solidną konstrukcją, która pozwala na pokonywanie najtrudniejszych tras rowerowych, jakie można spotkać podczas górskich przejażdżek. 

Elementy roweru górskiego

Rower górski zbudowany jest z ramy, przerzutek i kół. Centralnym elementem roweru górskiego jest rama, idealnie dopasowana do kształtu roweru. Powinna być wykonana z wytrzymałych materiałów, takich jak aluminium, stali, tytanu lub włókna węglowego. Rama ta musi być odpowiednio sztywna, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo podczas jazdy, ale jednocześnie elastyczna, aby absorbować wstrząsy i amortyzować drgania.

Kolejnym ważnym elementem roweru górskiego są koła. Koła rowerów górskich posiadają ponadprzeciętną szerokość adekwatną do terenu. Grubsze i obłożone końcówkami zwiększają przyczepność pojazdu.

Najważniejszym i jednocześnie najbardziej charakterystycznym elementem są przerzutki. Mają one za zadanie, dostosować tarcze koła do rodzaju powierzchni. Przerzutka zawdzięcza swoje działanie, dzięki naprężonym linkom, które umożliwiają zmianę tarczy koła.  Rowery górskie znajdziesz na greenbike.pl

Dla kogo przeznaczony jest rower górski?

Rower górski jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią aktywny wypoczynek i pragną pokonać najtrudniejsze trasy. Jest idealnym środkiem, który umożliwia spędzenie czasu na świeżym powietrzu, a jednocześnie na poprawienie kondycji fizycznej i rozwijanie umiejętności rowerowych, które bądź co bądź są niezbędne w przypadku górskich przejażdżek. 

Rower w dzisiejszym świecie odgrywa coraz ważniejszą funkcję. Jest to już nie tylko środek lokomocji. Rower umożliwia także uprawianie sportów  rowerowych. Jednym z nich jest bez wątpienia kolarstwo górskie.